INFORMACJA O WPŁYWIE DZIAŁALNOŚCI WYKONYWANEJ Z PROMIENIOWANIEM JONIZUJĄCYM

Zgodnie z art. 32c pkt 2 Ustawy Prawo Atomowe Kierownik jednostki organizacyjnej wykonującej działalność związaną z narażeniem, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 lub 4–16, zamieszcza na stronie internetowej jednostki organizacyjnej, nie rzadziej niż co 12 miesięcy, informację o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko oraz o wielkości i składzie izotopowym uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z wykonywaniem tej działalności.

Informacja o wpływie działalności wykonywanej z promieniowaniem jonizującym na zdrowie ludzi i środowisko – rok 2024

Podstawa prawna: Ustawa Prawo atomowe / Dz. U. 2021 poz. 1941/ zgodnie z art. 32c pkt.2

Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy, ul. Chodkiewicza 44, 85-667 Bydgoszcz, prowadzi działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące polegającą na:

  • stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące;
  • stosowaniu urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze;
  • stosowaniu źródeł promieniotwórczych w pracowniach izotopowych;
  • zamierzonym podawaniu substancji promieniotwórczych ludziom w celu medycznej diagnostyki i leczenia.

Działalność wykonywana jest na podstawie decyzji zezwalających Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki i Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy Prawo atomowe, w celu dostosowania sposobu oceny zagrożenia do jego spodziewanego poziomu, pracownicy jednostki organizacyjnej zostali zaliczeni do kategorii B narażenia.

Jednostka prowadzi systematyczną ocenę narażenia pracowników metodą dozymetrii indywidualnej oraz metodą dozymetrii środowiskowej, pomiary dozymetryczne środowiska oraz pomiary skuteczności osłon stałych i ruchomych. W ciągu minionych 12 miesięcy (od 01.01.2024 r. do 31.12.2024 r.) nie zarejestrowano dawek przekraczających dawki graniczne dla personelu; nie odnotowano żadnych zdarzeń radiacyjnych, w wyniku których doszłoby do niekontrolowanego uwolnienia izotopów promieniotwórczych.

Na podstawie prowadzonych pomiarów dawek indywidualnych, środowiskowych i dawek obliczonych oraz monitorowania uwalniania substancji promieniotwórczych do środowiska, stwierdza się, że działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące w ciągu minionego – 2024 roku – nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.