Profilaktyka zakażeń RSV u niemowląt: refundacja szczepionki Abrysvo dla kobiet w ciąży

1 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Zdrowia objęło refundacją szczepionkę Abrysvo przeciw RSV (syncytialny wirus oddechowy, ang. respiratory syncytial virus). Szczepienie jest bezpłatne dla osób powyżej 65. roku życia oraz kobiet w ciąży. W przypadku ciężarnych zaleca się wykonanie szczepienia między 24. a 36. tygodniem ciąży (optymalnie między 32. a 36. tygodniem), w celu ochrony noworodka i niemowlęcia przed chorobami dolnych dróg oddechowych wywołanymi przez RSV w pierwszych 6 miesiącach życia. W wyniku szczepienia ciężarna wytwarza przeciwciała ochronne, które przekazywane są dziecku przez łożysko, zwiększając ochronę niemowlęcia przed zachorowaniem w pierwszych miesiącach życia.

Zgodnie z polskim Programem Szczepień Ochronnych na 2025 rok, szczepienie przeciwko RSV zaleca się:

  • wszystkim dorosłym w wieku 60 lat i starszym;
  • dorosłym w wieku 50–59 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia RSV;
  • kobietom w 32.–34. tygodniu ciąży w celu biernej ochrony przed chorobami dolnych dróg oddechowych wywoływanymi przez RSV ich potomstwa w pierwszych miesiącach życia (u ciężarnych można stosować tylko szczepionkę Abrysvo).

Od 15 października 2024 r. kobiety w ciąży mogą także bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w schemacie jednodawkowym w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Szczepionka przeciw krztuścowi zalecana jest wszystkim kobietom w 27.–36. tygodniu ciąży, a w uzasadnionych przypadkach zagrożenia przedwczesnym porodem – po ukończeniu 20. tygodnia ciąży. Zaleca się szczepienie przeciw krztuścowi preparatem skojarzonym przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi o zmniejszonej zawartości antygenów błonicy i krztuśca. Szczepienie chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia.

Dowiedz się więcej:

< POWRÓT
Copy link
Powered by Social Snap